Še en mini bikini: vrnitev fatalk

Vnovič smo se zbrali, drage prijateljice, da bi govorili o šundu.

Šund je radost, resnica in življenje. Bil je odgovor na vprašanje, kako leta 1900 prepričati publiko, da zagrabi prav tvoj izdelek. Danes je zadovoljevanju specifičnih okusov posvečena cela industrija – nenazadnje o tem priča že razrast festivalov in dogodkov, kot je Na meji nevidnega (in številnih drugih). 

Lani je bila naša premisa posvečena predvsem percepciji moških herojev. Videli smo, kako moški v znanstveni fantastiki iščejo osvoboditev – izpod strojev, računalnikov in drugih tiranskih produktov 20. stoletja – in se pri tem zapletejo v čisto nove okove in omejitve svoje spolne vloge, v neko utopično podobo tega, kakšen je bil predmoderen svet. Podoba, ki se je izkazala za izredno popularno in ki je še danes sestavni del imaginarija konservativnih politik.

Letos se bomo zato posvetili ženskim likom v popkulturi. Seveda je to polemična točka, ob kateri eni nabrusijo nože, drugi pa zbežijo v zaklonišče. A v resnici so dekletom skozi zgodovino šunda in fikcije podelili precej preproste vloge. Večinoma vztrajajo še danes in se pretežno gibljejo na osi med protagonistovo pomočnico in protagonistovo zagrizeno nasprotnico. Ozrimo se najprej k Femme fatale.

Če je trop usodne ženske nekaj, kar se je zares utrdilo šele ob filmu noir, pa je zgodba zapeljivke, ki s svojim šarmom vrti kolesje usode v svoj prid, stara skoraj toliko kot človeštvo. Razlog je preprost: ker večina antičnih kultur ženskam ni dovoljevala spolne avtonomije, je vsaka coprnica, prostitutka ali oportunistka nemudoma postala zelo uporaben antagonist. Moški junaki vélikih zgodb so lahko v poštenem boju razbili svoje nasprotnike – toda ali so lahko preživeli padec v objem?

Najbolj tipičen primer je biblijski heroj Samson – nepremagljivi izraelski silak, ki s Palestinci pometa kot s pajčevinami. Srce pa mu osvoji dekle Dalila. Palestinci jo podkupijo, da od njega izve, od kod izvira njegova moč. Po nekaj poskusih izsiljevanja Samson svoji ljubici vendarle izpove skrivnost – da je močan samo, dokler ima dolge lase. Palestinci ga s pomočjo Dalile seveda ostrižejo in ujamejo. 

Neironični nauk te zgodbe je, da se s tujimi ženskami ne gre zapletati. To ni zajebancija – starozavezne zgodbe se tu ne šparajo. Seveda domnevno sofisticirane grške kulture niso zaostajale. Bolj kot prostitutke tu nastopajo coprnice, nekoliko bolj opolnomočene verzije biblijskih fatalk. Odisej bo tako 10 let grizel in se boril, da bi prišel domov k družini – a v tem desetletju bo 2 leti izgubil pri coprnici Kirki, s katero prevara svojo zvesto ženo. Drugega velikega grškega junaka Jazona bo pogubila Medeja. Še ena coprnica, ki iz ljubosumja ubije njegovo novo zaročenko in njune otroke; Jazon umre osamljen in strt.

Pa je antična zapeljivka lahko tudi nedvoumen protagonist? Za odgovor se bomo morali – nekoliko presenetljivo – vrniti nazaj k Bibliji.

Natančneje, k zgodbi o Juditi.

Judita je judovska vdova, katere mesto začnejo oblegati Asirci. Judovski možje okoli nje se izkažejo za strahopetce in začnejo govoriti o tem, da bodo predali mesto napadalcem. Judita se lepo obleče in nadišavi ter odide iz mesta naravnost k asirskemu vojskovodji s ponudbo, da vohuni zanj. Asirci so očarani nad njeno lepoto, karizmo in pogumom, vojskovodja se vanjo hitro zaljubi. Judito po zabavi pijan zvabi v svoj šotor, kjer ga vrla Judinja obglavi. Izraelci na Juditin nasvet pogumno napadejo, asirska vojska pa brez poveljnika hitro razpade in se je prisiljena umakniti. Judita se kljub ponudbam nikoli več ne omoži in dočaka častitljivo starost. Za časa njenega življenja si nihče ne upa več napasti Izraela.

Judith with a sword holding the head of Holofernes. Coloured lithograph by F. Hanfstaengel after A. Varotari, il Padovanino. Bible, Apocrypha, Book of Judith. Judith, a beautiful Judean widow, infiltrates the camp of the Assyrian army that is besieging her city and seduces the chief captain, Holofernes. She beheads him after he has collapsed into a drunken sleep. Head. Beheading. Swords. Murder. Deception. Women in Judaism. Heroines in literature. Women heroes. Judith (Biblical figure). Holofernes (Biblical figure). Contributors: Padovanino (1588-1648); Franz Hanfstaengl (1804-1877). Work ID: d3atguxy.

Judita je eden zelo redkih “pozitivcev”, ki za svoje cilje uporabi ženske čare. V predmoderni fikciji je to zelo tipično za negativke. Mogoče si zato Biblija na tem mestu zelo prizadeva poudarit njeno krepostnost, kot bi želeli opravičiti njeno zapeljevanje: ves čas izpostavlja njeno vdovskost, zvestobo mrtvemu možu, govori zelo izbrano in učeno, se sklicuje na svojo pokornost bogu. Judita je karakterno povsem skregana s svojimi dejanji.

V naslednjem poglavju, drage moje, se bomo posvetili naslednji kasti, ki jo najdete v šundu: bojevnicam.

 

BEMFLI

Črn kot noč. Polirna pasta. Visoki sijaj. Stal je, kot da ga je kar tam na parkirnem mestu pravkar sestavila ekipa visokošolanih inženirjev in s penjenimi gobicami umil trio deklet v prekratkih hlačkah in belih topih. Od njega je dišalo po usnju in kubanskih cigarah. Novi BMW i4 M50 Gran Coupe. No, mogoče. Brskam po katalogu in se mi ta zdi še najbolj podoben tistemu, ki sem ga videl. Je pa res, da so si vsi precej podobni, tako da me ne držite za besedo. Preberi več BEMFLI

POSLEDNJA KITAJSKA CESARICA

Janet Yellen je redko klela. Ko pa je to počela, je počela tiho in miže, kot so jo učili doma.

»Predvsem jih moramo opozoriti na tretji kvartal. Kitajci se ne ozirajo kaj prida na Indijo, vendar bodo poslušali, ko boste omenili polprevodnike … «

Prekleti Kitajci, je zaklela pri sebi. Nikoli ni mogla zares ugotoviti, kam gledajo s tistimi prekletimi malimi očmi. In tiste stisnjene ustnice – so zdolgočaseni, besni? Ali pa se ji samo ves čas posmehujejo? Preberi več POSLEDNJA KITAJSKA CESARICA

DRISKYJEVA HIŠA GROZOZDUŠJA IN NOHTOGRIZJA

Moj prijatelj Drisky je tako fejst, da doma večkrat priredi filmski večer in med drugimi tudi jaz pridem na obisk. Obisk, vidite otroci, to je nekaj, kar so ljudje počeli v nekih preteklih časih, tam med 1950 in 2010. Zelo omejeno, kratko obdobje popolnega absurda, ampak tu in tam je treba tudi kakšno tradicijo oživet, da nas babice ne preklinjajo, kako smo zavozili civo. Enivej, Drisky fura muvinajte in na njih majhno število ljudi gleda grozljivke. Klasike, kultne klasike, sodobne lowbudget projekte, pretenciozne samodrke in vse vmes. Saj veste, kakšne so grozljivke, kaj vam bom govoril. Preberi več DRISKYJEVA HIŠA GROZOZDUŠJA IN NOHTOGRIZJA

Medmrežno literarno srečanje. Literarnorevijalna prihodnost.

Uporabljamo piškotke. Več INFO

Za ogled vsebin te spletne stani se strinjate z uporabo piškotkov. Kliknite RAZUMEM ali spremenite nastavitve piškotkov.

Zapri